LAMİNE DİŞ

LAMİNE DİŞ

Lamine diş

Lamine diş : Lamina diş yada Porselen lamina adı da verilen bu estetik diş hekimliği uygulaması, dişlere çok az müdahale ile gerçekleştirirlir, hatta bazı vakalarda dişlere hiç müdahale edilmeden ... Laminate Veneer

ZİRKONYUM DİŞ

ZİRKONYUM DİŞ

Zirkonyum Kaplama

Estetik ile birlikte dayanıklılığı bir arada sunan zirkonyum diş, ışık iletkenliği olduğundan, estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla tercih edilir. Alerji yapmaması ve diş renginde olması sebebi ile Zirkonyum

ORTODONTİ

ORTODONTİ

Şeffaf dişiteli

Diş teli olarak da bilinen ortodonti tedavisi: yüz, çeneler ve dişler arasındaki bozulan ilişkiyi düzenleyerek, estetik ve fonksiyonu sağlar. Ortodontik tedavi için : şeffaf diş teli, invisalign, porselen braket ...........diş teli

DİŞ BEYAZLATMA

Lazer Diş Beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA

Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilerde, diş beyazlatma sayesinde dişlerin rengini bir kaç ton açmak artık mümkün. Diş taşı temizliği ve polisaj yapıldıktan sonra beyazlatma....Diş Beyazlatma

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ NEDİR

Kanal tedavisiKanal tedavisi, Pulpası hasar görmüş bir dişin tedavisi ve dişinizi kurtarabilmek için son şanstır. Kanal tedavisine alternatif bir tedavi yoktur. Dişinizi çekilmekten kurtarmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan Pulpanın iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da  nekroz olduğu ( Canlılığını kaybettiği ) durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Öncelikle uygun bir lokal anestezi ağrısız bir işlem yapılabilmesi için gereklidir. Tamamen uyuşma sağlandıktan sonra dişin içindeki pulpası alınır, Diş köklerinin içindeki kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulur. Daha sonra dişin üst kısmına madde kaybına göre hekiminizin uygun gördüğü dolgu, porselen kron inlay gibi restorasyonlar yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.

KANAL TEDAVİSİ NEDEN YAPILIR

En sık kanal tedavisi endikasyonu olarak karşımıza çıkan durum şiddetli diş ağrsıı şikayetiyle kliniğe gelen hastalardır. Bu  şiddetli ağrının sebebi çoğunlukla zamanında tedavi edilmeyen bir çürüğün pulpaya ( Dişin iç kısmındaki damar ve sinirlerden oluşan diş özü  adıyla bilinen kısıma ) kadar yaklaşarak mikro organizmaların pulpayı geri dönüşümsüz olarak tahrip etmesidir. Çözüm ise pulpayı temizleyip içinde bulunduğu kanalları sterilize edip  ve genişletip özel antiseptik kanal patı ile doldurmaktır.

Kanal tedavisi yalnızca şiddetli ağrısı olan dişlere yapılmaz, bazı durumlarda şiddetli bir darbeyle bazende diş sıkma gıcırdatma sonucu dişin pulpası geri dönüşümsüz olarak zarar görebilir.

Diğer bir durum ise dişin herhangi bir sebeple canlılığını yitirmesi yani nekroz olmasıdır. Yukardaki sayılan durumların hepsinden sonra nekroz gelişebilir. Örneğin şiddetli sinir ağrısı safhasında tedavi edilmeyen diş zamanla nekroz olup ağrısı kesilebilir, bu durumda hasta ağrısının kesilmesi dolayısıyla yine tedaviyi ihmal ederse, bir süre  sonra enfeksiyon yeniden alevlendiğinde yüzde şişlik oluşturabilir.

Bu patolojik durumların hepsinde de kanal tedavisi uygulanır. Ancak ilk bahsedilen durumlarda tek seansta kanal tedavisini bitirmek mümkün olabilirken diş nekroz olduktan ve enfeksiyon diğer dokularada geçtikten sonra tedavi daha uzun sürebilir.

Özetle herhangi bir şekilde dişin pulpası geri dönüşümsüz olarak etkilendiğinde kanal tedavisi ile diş kökünü  tedavi etmek gerekir. Bunun diş çekimi dışında alternatifi yoktur. Kanal tedavisi yapılan dişler sizi köprü ve implant gibi tedavilerin maddi yükünden kurtarır.

KANAL TEDAVİLİ BİR DİŞİN ÖMRÜ NE KADARDIR

Başarılı bir kanal tedavisinden sonra dişinizin ömür boyu ağızda kalması mümkündür. Kanal tedavisi yapılmış bir diş nemini kaybettiği için daha kırılgan hale gelebilir. Bazı durumlarda kırılmaların önüne geçmek için kanal tedavisinin bitmesini  takiben dolgu yerine kaplama yapmak, yada porselen inlay dolgu tercih edilebilir.


KANAL TEDAVİSİNİN RİSKLERİ NELERDİR

Kanal tedavisinde başarı yüzdesi %95  civarındadır, ancak  bir takım anatomik zorluklar, örneğin eğri ve dar kanallar nedeniyle başarısızlık oluşur veya kanal aleti kırılırsa cerrahi yöntem olan kök rezeksiyonu yapılması gerekebilir. Bazen tıkalı kanallar ve yan kanallar tedaviyi güçleştirebilir, hatta bazen bu olumsuzluklar kanal tedavisini imkansız kılabilir.


KANAL TEDAVİSİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tedaviniz tek seansta bitmediyse ve pansuman yapılıp geçici dolgu koyulduysa verilen randevunuzu aksatmayınız, pansuman araları gereğinden fazla uzarsa kanalda yeniden mikro organizma üreyebilir.
Geçici dolgu koyulan dişinizle sert gıdalar yemeyin, hatta mümkünse üzerine kuvvet gelmesinden kaçının, dişinizin üzerine daimi restorasyonu yapılana kadar kırılgan olduğunu unutmayın.
Yüzde şişlik oluşması pansumanlar arasında çok nadirde olsa görülebilir, hekiminizi haberdar edin.


KANAL TEDAVİSİ BİTTİKTEN SONRA NE OLUR

Kanal tedavisi bittikten sonra ağrınız kesilecektir, ancak ilk bir kaç gün üzerine  bastığınızda bir rahatsızlık duyabilirsiniz bir müddet bu bölgeye fazla kuvvet gelmemesine dikkat etmelisiniz. Fakat ağrınız azalmıyor veya artıyor ise hekiminize danışınız.

Kanal tedavisi bittikten sonra sıra üstünü restore etmeye gelir ; Dolgu, Porselen kronPorselen dolgu, Pivo, post, Kanal pini üzerine core hazırlanması gibi bir çok uygulamadan sizin için endikasyonu olan uygulamayı diş doktorunuz seçecektir. Uzun yıllar güvenle dişinizi kullanabilmeniz için Kanal tedavisinin üstüne yapılacak restorasyon son derece önemlidir.

DİŞ AĞRISININ SEBEPLERİ 

Diş üzerindeki bakteri plağına tutunan mikro organizmalar ürettikleri asit vasıtası ile dişin minesini eritir bu çürüğün başlangıcıdır. Zamanla bu çürük dahada ilerleyerek dişin pulpa adını verdiğimiz diş özüne yaklaşır, mikro organizmaların ürettiği toksinler yani zehir dentin kanalları vasıtası ile pulpaya kadar tesir eder. İlk başta sadece sıcak soğukta ve tatlı gibi gıdalar ile meydana gelen ve kısa süreli oluşan ağrı, kuafaj adını verdiğimiz bir tedavi ile giderilebilir. Ancak kendiliğinden oluşan yada sıcak ve soğukta uzun süreli şiddetli ağrı safhasında artık kanal tedavisi gerekir.

Bu tedavi yapılmaz ise diş canlılığını yitirebilir.Yani nekroz oluşabilir yine oluşan toksinler bir süre sonra dişin dışındaki kemiğe ve  diğer periodontal dokulara yayılırsa bu kez sorun daha büyür ve kist yada apse gibi patolojik oluşumlara sebep olabilir. Bu kronik safhasında iken ağrısız bir durumdur ancak akut safha dediğimiz alevlenme meydana geldiğinde şiddetli ağrı oluşur bazen buna yüzde  ve yanaklarda şişlikde eşlik eder. Böyle bir durumda kanal tedavisi daha fazla seans gerektirecektir.

HANGİ DURUMLARDA KANAL TEDAVİSİ UYGULANIR

Derin bir çürük varlığı sebebiyle  dişin pulpasında  geri dönüşümsüz hasar oluştuysa
Sert bir darbe sonucunda dişin zarar görmesi
Periodontal hastalıklar (diş eti hastalıkları) sonucu
Yüksek dolgu veya kronlar
Ortodontik tedavi  esnasında aşırı kuvvet uygulanan dişlerde
Diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı olarakta dişin pulpası zarar görebilir.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER

Kişiden kişiye değişmekle birlikte tek köklü dişlerin 20-25 dakikada dakikada bitmesi mümkün iken büyük azı dişlerinin 3 kanallı olması ve bu kanalların çoğu zaman dar olması daha uzun süre  gerektirir.
Tıbbın her alanında gelişmeler olduğu gibi diş hekimliği alanındada bir çok gelişmeler meydana gelmiştir. Kanal tedavisinde karşılaştığımız en önemli güçlüklerden birisi olan dişin kök boyunu tespit etmek Apex locator adı verilen cihazlarla ve diş röntgeni ile hassas ve hızlı  bir şekilde mümkün olmaktadır.


Şu anki hakim görüş eğer mümkün ise  gerekli ölçümleri ve kök boyu tespitini yaptıktan sonra tek seansta kanalın doldurulmasıdır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz. Apseli ve iltihabi  bazı durumlar vardırki kanalın bir kaç seans pansuman yapılması ve iltihabın kurutulması  gerekir.

KANAL TEDAVISINDE BAŞARI ORANI

Diş hekimliğinde meydana gelen gelişmeler kanal tedavilerinde başarı oranını yükseltmiştir. Kök boyunu tespit etmekte kullanılan apex locator adı verilen cihaz dişin kök boyunu tespit etmekte röntgenle birlikte çok daha hassas çalışmamıza yardımcı olmaktadır. Kanal doldurmakta kullanılan patlar ve kanal antiseptikleri gibi kullandığımız bir çok malzeme kanal tedavisindeki başarı oranını yükseltmektedir.


Doktorların bu konudaki el becerilerini geliştirmeleri ve uzmanlaşmaları da kanal tedavisindeki başarı oranını yükseltir. Kurallarına göre yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranını  %95 e varan oranlarda açıklayan bilimsel  çalışmalar vardır. Başarıyı etkileyen faktörlerden birisi kök kanalının anatomisidir. Eğri kanallar, yan kanallar gibi kanal şekillendirmesi yapmayı güçleştiren durumlar başarıyıda etkiler.


Dar kanallar ve yıllar içinde kireçlenme ile tıkanmış kanallar yine başarıyı olumsuz etkileyen durumlardır.
Eğri ve dar kanallarda alet kırılması da başarıyı olumsuz etkileyen faktörlerdendir.


Kanal tedavisinde başarısızlık durumlarında retreatment adı verilen kanal tedavisinin yenilenmesi yoluna gidilebilir. Kanallardaki kanal dolgu patı çıkarılarak, kanal şekillendirilmesi yapılır ve kanallar tekrar doldurulur.Yine sonuç alınamazsa kök ucu rezeksiyonu adı verilen cerrahi girişim ile kök ucu temizlenerek kapatılır. Gerekirse dişin çekimine karar verilebilir. Başarılı bir retreatmant tedavisi sayesinde bir çok dişi çekilmekten kurtarmak mümkün olmaktadır

KANAL TEDAVISI YAPILMAZSA NE OLUR

Kanal tedavisi diş hekimi tarafından dişinizi kurtarabilmek için uygulanan son bir tedavi şansıdır. Dişin çene kemiği ile ilişkisi sağlıklı ise kemik erimesi yok ve diş sallanmıyorsa her zaman dişi kurtarmayı tercih ediyoruz. Kanal tedavisi yapılmaz ise şiddetli ağrı safhası geçtikten sonra diş nekroz olabilir ve ağrısız bir döneme geçer, hastanın şikayetinin olmaması sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. 

Bir süre sonra tekrar ağrılı dönem başlayabilir yada ansızın akut iltihabi durum oluşarak yüzde şişliğe sebep olabilir. Bazende uzun yıllar belirti vermeden kök ucunda mikro organizmaların üreyip kana karıştığı fokal enfeksiyon odağına dönüşebilir.

Özetle kanal tedavisinin yerine geçebilecek başka  bir tedavi yoktur, Kanal tedavisi endikasyonu koyulan bir dişe herhangi bir sebeple  bu tedavi uygulanmayacak ise çekilmesi gerekir.

Kanal tedavisi ile ilgili bilgilere ulaşmak için: kök kanalı dolgusu, kanal dolgu tedavisi, diş siniri tedavisi, diş ağrısı, şiddetli diş ağrısına karşı ne yapılabilir, kök kanalı tedavisi, retreatmant, retreatment, kanalın eksik doldurulması, tam doldurulmaması, eğri kanallı dişlerde kanal tedavisi, pulpa amputasyonu, kuafaj,dişçiler, kadıköy kanal tedavisi dolgusu, dişçi, ümraniye kanal tedavisi, endodonti, apex locator ile kanal boyu tespit edimesi hesaplanması, tek seansta kanal doldurulabilirmi. Çekmeköy, ümraniye, çamlıca, istanbul. ümraniye dişhekimi ümraniye ortodonti

Joomla SEF URLs by Artio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Prev Next

PORSELEN DİŞ YAPIMI

Porselen Diş Nasıl Yapılır ? Öncelikle Diş hekimi tarafından ağız içi hazırlıkları tamamlanır. Dişlerin bir miktar küçültülmesi gereklidir. Bu amaçla uygun bir anestezi ile dişler uyuşturulur. Lokal anestezi altında dişler bir...

Read more

TOTAL PROTEZLER

TOTAL PROTEZLER

 TOTAL PROTEZLER Total protezler: Eğer ağzınızda eksik dişler var ise bunlardan kaynaklanan boşlukları doldurmak için bir çok protetik tedavi şekli vardır. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında implant içeren çözümler vardır....

Read more

DİŞ ETİ KANAMASININ SEBEPLERİ

DİŞ ETİ KANAMASININ SEBEPLERİ

Diş eti kanamasının sebepleri Diş eti kanaması ve sebepleri ; diş eti kanaması olan hastalarda  sond ile nazikçe muayene edilirken bile kanama meydana gelir. Bu genellikle diş eti hastalığı için bir işarettir. İnflamasyon ve ülserasyon neticesinde meydana...

Read more

AĞIZ KOKUSU

AĞIZ KOKUSU

Ağız Kokusu Ağız kokusu, hastalarımızda sık karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Görülme sıklığı farklı toplumlarda yapılan araştırmalar göre değişiklik göstermektedir. Kişide yol açtığı mahcubiyet ve sosyal çevresiyle olan ilişkilerinde yaşadığı güven kaybı, en önemli sonuçlarıdır....

Read more

DİŞ ETİ TEDAVİSİ

DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Periodontoloji - Dişeti Hastalıkları ve Diş Eti Tedavisi Diş eti  hastalığı, dişi çevreleyen dokuların iltihabi hastalığıdır. Diş eti iltihabı neticesinde zarar gören bu dokular alveol kemiği, diş etleri, periodontal membran gibi dokulardır. Yetişkin...

Read more

PEMBE ESTETİK

PEMBE ESTETİK

Pembe Estetik ( Diş Eti Estetiği ) Kusursuz gülümsemenin önemli bir ayrıntısı da Diş Eti estetiği'dir. Buna Pembe estetik adı da verilir. Hoş bir gülümsemeyi oluşturan tek başına dişler değildir. Dişler, diş etleri, dudaklar, çenelerin birbiri...

Read more

BONDİNG NEDİR

BONDİNG NEDİR

Bonding Nedir Bonding, günümüzde muayenehanelerde sıklıkla uygulanan koruyucu dişhekimliği işlemlerinden biridir. Koruyucu ( Konservatif ) tedaviler arasında yer almasının sebebi çoğu zaman, en az miktarda diş kaybı ile estetik düzeltmeler gerçekleştirilir....

Read more

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI 2014

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI 2014

Zirkonyum Diş Fiyatları Pahalımıdır Zirkonyum diş fiyatları, ilk uygulanmaya başladığı yıllara oranla daha ucuzlamıştır. Daha önceleri kuyumculıukta otomotiv sanayisinde, uzay araştırmalarında, kullanılan zirkonyum Diş hekimliğinde de kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda hastaya maliyeti ve laboratuar ücretleri daha pahalı idi.

Read more

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI

Zirkonyum Diş Fiyatları Pahalımıdır Zirkonyum diş fiyatları ; Diş hekimliği tedavilerinde ilk uygulanmaya başladığı yıllara oranla zirkonyum fiyatları ucuzlamıştır. Daha önceleri kuyumculıukta, uzay araştırmalarında, kullanılan Zirkonyum Diş hekimliğinde kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda hastaya maliyeti ve...

Read more

PORSELEN DİŞ

PORSELEN DİŞ

Porselen Diş Porselen diş : Sabit bir protez tipidir. Çok fazla çürük nedeniyle dolgu yapılamayan dişlerde ya da eksik dişlerin boşluğunu kapatmak için porselen köprü yapılırken porselen diş ile kaplanır. Kanal tedavisi yapılan dişler eğer...

Read more

YARIM DAMAK PROTEZİ

YARIM DAMAK PROTEZİ

Yarım Damak Protezi Yarım Damak Protezi : Diş hekimliğinde iskelet protez adı verilen hareketli protezler halk arasında yarım damak protezi olarak bilinir. Çok sayıda dişini kaybetmiş ve özellikle çekilen dişlerin arkasında diş...

Read more

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER Eksik diş sayısı fazla olan ve sabit protez yapılamayan hastalar, takıp çıkarılan protez ile implant destekli sabit protezler arasında karar vermek zorunda kalır. İskelet protez adı verilen hareketli protezlerde dişi...

Read more

DİŞ AĞRISI

DİŞ AĞRISI

Diş Ağrısı Nedenleri  Diş Ağrısı ve sebepleri :  Zamanında tedavi edilmeyen bir çürüğün ilerleyerek diş pulpasına zarar vermesi, diş ağrısı 'nın en  sık görülen sebebidir. Çürük boşluğunda biriken mikro organizmaların ürettiği asit, mineyi ve...

Read more

ŞEFFAF DİŞ TELİ

ŞEFFAF DİŞ TELİ

Şeffaf Diş Teli Şeffaf Diş Telleri   ( Görünmeyen diş teli ) Estetik Şeffaf Diş Teli : Ortodonti tedavisi esnasında hastaların en çok rahatsız olduğu konulardan birisi metal braketlerden kaynaklanan görüntüdür. Bu...

Read more

PROTEZLERİM TAKIP ÇIKARILACAKMI

PROTEZLERİM TAKIP ÇIKARILACAKMI

İMPLANTIN ÜZERİNE YAPILAN PROTEZLERİM TAKIP ÇIKARILABİLECEKMİ Uygun olan her vakada sabit protezleri  tercih ediyoruz.Ancak bazı vakalarda yeterli sayıda implant uygulamak mümkün değilse 2 ila 4 adet implant desteği ile hareketli protezlerin tutuculuğunu artırma...

Read more

İMPLANT USTUNE HANGİ TİP PROTEZLER YAPIL…

İMPLANT USTUNE HANGİ TİP PROTEZLER YAPILIR

İMPLANTLARIN ÜZERİNE HANGİ TİP PROTEZLER YAPILIR Planlama yapılır iken öncelikle sabit protezler için ağız uygun ise sabit protez planlamasını değerlendirmek gerekir. Çünkü hastaların en rahat tolere ettiği protez tipi sabit protezlerdir....

Read more

ÇITÇITLI DİŞ

ÇITÇITLI DİŞ

ÇITÇITLI DİŞ Çok sayıda dişini kaybeden kişilerde, özellikle eksik dişlerin arkasında da diş yok ise hareketli protez yada implant destekli sabit protezler yapılır. Yarım damak ismi ile de bilinen iskelet protezler takıp çıkarılan...

Read more

LAMİNATE VENEER

LAMİNATE VENEER

LAMINATE VENEER NEDIR Laminate veneer  (yaprak porselen) estetik diş hekimliği  uygulamaları arasında önemli bir yere sahiptir dişlere minimum müdahale ile estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Dişlerin sadece ön yüzeyinden aşındırma yapılır....

Read more

İMPLANTLARIN KANSER OLUŞTURMA RİSKİ VARM…

İMPLANTLARIN KANSER OLUŞTURMA RİSKİ VARMI

İMPLANTIN KANSER OLUŞTURMA İHTİMALİ VARMI Şimdiye kadar Tıbbi kaynaklarda böyle bir vaka bildirilmemiştir. Doku dostu bir malzeme olan titanyumdan üretilen implantlar yüksek teknoloji ürünüdür ve sağlık açısından çok çeşitli testlerden geçirilirler İMPLANTLAR...

Read more

İMPLANT OPERASYONUNDAN SONRA NELERE DİKK…

İMPLANT OPERASYONUNDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

İMPLANT OPERASYONUNDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ İmplant Operasyonu sonrası ağrı ve şişlik oluşumunu engellemek için buz tatbik etmesini öneriyoruz. Geceyi ağrısız geçirmeniz için operasyon sonrasında verdiğimiz reçeteyi kullanmanız gereklidir. Sıcak ve sert...

Read more

PROTEZİM NE ZAMAN TAKILIR

PROTEZİM NE ZAMAN TAKILIR

İMPLANT UYGULANDIKTAN SONRA PROTEZİM  NE ZAMAN TAKILIR Daimi protezinizi hazırlamak için osteointegrasyonu ( implantın kemikle kaynaşması ) bekliyoruz, ancak hastanın bekleme süresince rahat etmesi için uygun bir geçici protez takılır.  İmplantın kemikle kaynaşması...

Read more

İMPLANT OPERASYONU NASIL BİR İŞLEMDİR

İMPLANT OPERASYONU NASIL BİR İŞLEMDİR

Öncelikle ağız içi muayenesi yapılır. Röntgen tetkikleri  ve hastanın sağlık geçmişi ile ilgili bilgiler değerlendirilir. Anatomik oluşumların yerleri röntgende tespit edilir ve buna göre kullanılacak implant boyları belirlenir. Operasyon esnasında hastanın hiç bir...

Read more

İMPLANTLAR ESTETİK AMAÇLA KULLANILIRMI

İMPLANTLAR ESTETİK AMAÇLA KULLANILIRMI

İMPLANTLAR ESTETİK AMAÇLI KULLANILIRMI Dental İmplantın kullanılma amacı üzerine yapılacak dişlere dayanak teşkil etmesidir. Bu sebeple implantların değilde üzerine yapılacak dişlerin ( protezlerin ) estetiğinden söz etmek daha doğru olur. Zaten sabit protezler...

Read more

İMPLANTLAR HER DİŞ EKSİKLİĞİNDE KULLANIL…

İMPLANTLAR HER DİŞ EKSİKLİĞİNDE KULLANILABİLİRMİ

İster tek diş , isterse birden fazla diş eksikliği olsun, eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, implant dişler kullanılabilir. İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene...

Read more

KİMLER İMPLANT ADAYIDIR

KİMLER İMPLANT ADAYIDIR

KİMLER İMPLANT ADAYIDIR En çok ihtiyac duyan kişilerTOTAL PROTEZ  hastalarıdır. Özellikle alt çene total protezlerini kullanmakta güçlük çekerler. Bunun sebebi dilin hareketlerinin protezi yerinden oynatmasıdır. Resorbe kretler var ise yani kemik...

Read more

İMPLANTLAR GUVENLİMİDİR

İMPLANTLAR GUVENLİMİDİR

İMPLANTLAR GÜVENLİMİDİR Yaklaşık 200 yıldır implantlar üzerinde bilimsel çalışmalar yapılıyor. 20 yüzyılda Titanyum implant üretiminde kullanılmaya başlanması ile yeni bir ivme kazanmış günümüze kadar hem yüzey özellikleri hemde implantın biçimi konusunda...

Read more

İMPLANTIN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI NELERE BAĞL…

İMPLANTIN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI NELERE BAĞLIDIR

İMPLANTIN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI NELERE BAĞLIDIR Hastalarımızın implantın uzun ömürlü olması için yapması gerekenler çok iyi bir ağız hijeni sağlamak düzenli olarak kontrollere gelmek, sigaradan kaçınmak gibi ağız hijyenini korumaya yönelik...

Read more

İMPLANT TEDAVİSİNDE OLUŞABİLECEK RİSKLER…

İMPLANT TEDAVİSİNDE OLUŞABİLECEK RİSKLER NELERDİR

İMPLANT  TEDAVİSİNİN RİSKLERİ NELERDİR Aslında uyguladığımız tüm tedavilerdeki örneğin diş çekimi  gibi müdahalelerdekinden farklı bir risk söz konusu değildir. Bunlardan tedavinin gidişatını etkileyen en önemlisi enfeksiyondur. Bu komplikasyonun oluşmaması için bütün...

Read more

İMPLANT OPERASYONU NE KADAR SURER

İMPLANTIN YERLEŞTİRİLMESİ NE KADAR ZAMAN ALIR Bu bir çok değişkene bağlıdır. Aslında implantın yerleştirilmesi için 10 dakika bile yetebilir. Ancak ortamın hazırlanması, lokal anestezinin oluşmasının beklenmesi gibi faktörlerde operasyon süresine eklendiğinde...

Read more

İMPLANT KEMİKLE KAYNAŞMAZSA

İMPLANT KEMİKLE KAYNAŞMAZSA

İMPLANT VE KEMİK KAYNAŞMAZSA İyi bir muayene neticesinde zaten implant uygulanmasına engel  veya risk teşkil edecek durumlar saptandığından seçilen vakalarda doğru teknik ile uygun çap ve boyda  implant yerleştirildikten sonra böyle bir ihtimal...

Read more

İMPLANTA KARAR VERDİKTEN SONRAKİ SAFHALA…

İMPLANTA KARAR VERDİKTEN SONRAKİ SAFHALAR NELERDİR

İMPLANTA KARAR VERDİKTEN SONRAKİ SAFHALAR NELERDİR 1- MUAYENE: Öncelikle genel sağlık durumu ve kemik yapısının implant operasyonu için uygun olup olmadığını araştırıyoruz. Hangi tip implant ve hangi implant markası kullanılacağı, operasyon tekniği,...

Read more

İMPLANTLARIN VUCUT TARAFINDAN REDDEDİLME…

İMPLANTLARIN VUCUT TARAFINDAN REDDEDİLMESİ RİSKİ VARMI

İMPLANTLARIN VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLME RİSKİ VARMI Titanyumun implant yapımında kullanılmaya başlaması ve yüzey özellikleri konusunda yapılan araştırmalar titanyumun doku dostu olduğunu göstermiştir. İmplantın vücut tarafından reddedilmesi, yani doku reddi oluşması söz konusu değildir....

Read more

İMPLANT UYGULANDIKTAN SONRA HEMEN PROTEZ…

İMPLANT UYGULANDIKTAN SONRA HEMEN PROTEZİM TAKILIRMI

İMPLANT UYGULANDIKTAN HEMEN SONRA PROTEZİM TAKILIRMI Hayır, Daimi protezinizi hazırlamak için osteointegrasyonu ( implantın kemikle kaynaşmasını ) bekliyoruz, ancak uygun durumlarda uygun bir geçici bir protez takıyoruz. implantın kemikle kaynaşması için orada...

Read more

İMPLANT TEDAVİSİ İLE NELER YAPILABİLİR

İMPLANT TEDAVİSİ İLE NELER YAPILABİLİR

İMPLANT TEDAVİSİ İLE NELER YAPILABİLİR Kuşkusuz yapılabileceklerin başında hiç dişi olmayan hastalara sabit protez yapılabilmesi gelir. Kancaların görünmesi, vuruk oluşması, protezlerin yeterince tutuculuğu olmaması gibi hareketli protezlerde görülen bazı şikayetleri implantlar...

Read more

TOPLAM TEDAVİ SURESİ NE KADAR

TOPLAM TEDAVİ SÜRESİ NE KADAR Operasyon süresini belirleyen bir çok faktör vardır, ancak her açıdan uygun vakalar yarım saatte bile bitebilir. Bazı vakalarda ise ileri cerrahi teknikler gerekebilir, örneğin sinüs lifting...

Read more

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI VE DEZAV…

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

İMPLANT TEDAVİSİNİN HASTAYA SAĞLADIĞI AVANTAJLAR  NELERDİR Hastalara sağladığı  en önemli avantaj protezinin çıkma korkusu olmadan güvenle konuşabilmek ve yemek yiyebilmektir. Bunun getirdiği özgüven ile daha mutlu bir sosyal hayat. Her istediğini yiyebilmesi sonucu sağlıklı beslenme. Daha iyi bir estetik. Zamanında yapılan...

Read more

İMPLANT BAŞARI ORANI NEDİR

İMPLANT BAŞARI ORANI NEDİR

İMPLANT TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI NEDİR ? Bağımsız araştırmacıların ve implant firmalarının  açıkladığı bilimsel çalışmaların sonuçlarında  başarı oranları %90- 98 arasında değişmektedir. Başarızlık genellikle  ilk 6 ay  içinde görülmektedir. Uzun dönem başarısını etkileyen en önemli faktörler...

Read more

BÜTÜN İMPLANTLAR BAŞARILIMI

BÜTÜN İMPLANTLAR BAŞARILIMI

HER İMPLANT BAŞARILIMIDIR Gerek bağımsız araştırmacılar, gerekse implant üreticileri tarafından yapılan uzun dönem takiplerinde implantların  %98 e varan başarısı rapor edilmektedir. Başarıyı etkileyen bir çok faktör vardır, bunlardan en önemlisi hastanın iyileşme gücüdür...

Read more

İMPLANT TEDAVİSİ İCİN YAŞ ÖNEMLİ BİR FAK…

İMPLANT TEDAVİSİ İCİN YAŞ ÖNEMLİ BİR FAKTÖRMÜ

İMPLANT TEDAVİSİ İÇİN YAŞ ÖNEMLİ BİR FAKTÖRMÜ Kemik gelişimini tamamlanmış olması için genç hastalarda 18 yaşını alt sınır kabul ediyoruz. Bunun dışında genel sağlık durumu iyi ise üst yaş sınırlaması yoktur....

Read more

İMPLANTLARIN OMRU NE KADARDIR

İMPLANTLARIN OMRU NE KADARDIR

İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR İmplant endikasyonu koyarken zaten iyi bir tetkik ile başarıyı etkileyecek riskli durumları belirleyip gerekirse implant uygulamasından vazgeçilir. Doğru endikasyon koyulduktan sonra seçilen implant uygun operasyonla yerine yerleştirilir ve...

Read more

İMPLANT NEDİR

İMPLANT NEDİR

İMPLANT NEDİR Kıısaca açıklamak gerekirse Titanyum'dan yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki suni diş köküdür. Diş  hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma sebebi tek diş eksikliğinde kullanımından, Tam dişsiz ağızlara sabit...

Read more

HAREKETLİ PROTEZ KULLANAN HASTALARDA EKO…

HAREKETLİ PROTEZ KULLANAN HASTALARDA EKONOMİK İMPLANT COZUMLERİ

HAREKETLİ PROTEZ KULLANAN HASTALARDA  EKONOMİK İMPLANT TEDAVİSİ  Tam dişsiz ağıza sahip protez hastalarını en çok rahatsız eden durum, şüphesizki protezin tutuculuğudur. Bilhassa alt protezlerde hareketli bir dil olması protezin tutuculuğunu olumsuz etkiler....

Read more

İMPLANT MUAYENESİ NEDİR NELER YAPILIR

İMPLANT MUAYENESİ NEDİR NELER YAPILIR

İmplant muayenesi İmplant planlaması bir çok faktöre bağlı olarak değişir. Kemik miktarı ve kalitesi anatomik oluşumların yerleri gibi bir çok faktöre bağlı olarak yapılacak protez tipine karar verilir. Sizin ağzınıza özel...

Read more

DİŞ HEKİMLİĞİNDE ACİL DURUMLAR

DİŞ HEKİMLİĞİNDE ACİL DURUMLAR

ŞİDDETLİ DİŞ AĞRISI Diş ağrısı çok geniş kapsamlı bir konudur. Ağrıya müdahale edebilmek için öncelikle ağrının kaynağını teşhis etmek gereklidir. Diş hekimine ağrı şikayeti ile başvuran kişilerde bazen ağrının kaynağı ağız dışı...

Read more

AĞIZ KOKUSU ( Halitozis )

AĞIZ KOKUSU ( Halitozis )

AĞIZ KOKUSU ( HALITOSIS ) Çok sık karşılaştığımız bir şikayet sebebi de kötü ağız kokusudur. Kişide yol açtığı mahcubiyet ve sosyal çevresiyle olan ilişkilerinde yaşadığı güven kaybı, en önemli sonuçlarıdır. Hatta aile...

Read more

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ, DETARTRAJ VE DİŞ ET…

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ, DETARTRAJ  VE DİŞ ETİ KÜRETAJI

DİŞ TAŞI NEDİR DİŞ TAŞI ( Tartar, Calculus isimleri ilede bilinir) : Diştaşı, dişler yada ağızdaki protezler üzerinde görülen ve bunlara yapışmış olan kitlelerdir. Diştaşı eğer diş eti cebinin içinde oluşmuş ise subgingival diş...

Read more

DİŞ ETİ KANAMASI

DİŞ ETİ KANAMASI

PERİODONTOLOJİ Diş eti kanaması periodontal hastalıkların ilk belirtisidir. Gingivitis adını verdiğimiz diş eti hastalıklarının başlangıcında görülür. Tedavi edilmediği taktirde dişi çevreleyen periodontal dokularda yıkım meydana getiren periodontitis'e dönüşebilir. Periodontitisten önceki safha olan gingivitis'te...

Read more

ORTODONTİ

ORTODONTİ

ORTODONTİ Çapraşık dişler estetik dışında, ağız hijyenini sağlamakta güçlük oluşturması sebebiyle çürük riskiinide artırır. Ortodonti, bunların ve diğer çene yüz bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş teli adı da verilen...

Read more

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ Çoğunlukla şiddetli diş ağrısı şikayeti ile Diş Hekimine başvuran hastalarımıza uyguladığımız bir tedavidir. Ancak bazı durumlarda hastanın hiç ağrı şikayeti olmadan da diş nekroz olup kanal tedavisi uygulanmasını gerektirir....kanal tedavisi Kanal tedavisi...

Read more

İMPLANT FİYATLARI PAHALIMIDIR

İMPLANT FİYATLARI PAHALIMIDIR

İMPLANT TEDAVİSİ PAHALIMIDIR İmplant fiyatları, bundan 10 yıl öncesine nazaran daha ucuzlamıştır. İmplant ile ilgili başarı oranları da çok yükseldiğinden şu anda neredeyse  bütün protetik uygulamalarının planlaması safhasında implant içeren tedavi planları da değerlendirilip hastalara...

Read more

PORSELEN LAMİNA

PORSELEN LAMİNA

  PORSELEN LAMİNA ( Lamine diş ) Porselen lamina, dişlerinize çok az müdahale ile hazırlanabilir. Hatta bazı vakalarda dişinize hiç müdahale edilmeden yalnızca ölçüsü alınarak porselen diş laboratuarında lamina porselen hazırlanır. Bitmiş...

Read more

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA Dişlerinin renginden memnun olmayan hastalarda, diş beyazlatma sayesinde dişlerin rengini bir kaç ton açmak artık mümkün. Diş taşı temizliği ve polisaj yapıldıktan sonra beyazlatma ajanları vasıtası ile dişlerin rengi arzu edilen tona kavuşur. Diş beyazlatmadan...

Read more

PORSELEN KÖPRÜ VE KAPLAMALAR

PORSELEN KÖPRÜ  VE KAPLAMALAR

PORSELEN KAPLAMA Dolgu ile restore edilemeyecek kadar büyük bir çürük sonucu aşırı madde kaybına uğramış dişlerde çürük temizlendikten sonra diş bir miktar küçültülerek üzerine gelecek kron için yer hazırlanır, diş doktorunun ağızdan...

Read more

ZİRKONYUM

ZİRKONYUM

ZİRKONYUM Zirkonyum bir alt yapı malzemesi olarak porselen kronların altında porselene dayanıklılık kazandırmak amacıyla kullanılır. Metal destekli porselenler ışığı geçirmez ve bazen diş etine yakın kısımlarda koyu bir gölge oluştrur. Bu dezavantajları...

Read more

ESTETİK DOLGULAR

ESTETİK DOLGULAR

Estetik  Dolgular Diş renginde olduğu için beyaz dolgu yada estetik dolgu olarak da adlandırılırlar. İlk uygulanmaya başladıkları yıllarda (1960'larda) çiğneme basınçlarına dayanamadıkları için yalnızca ön dişlerde estetik amaçla kullanıldılar. Günümüzde dayanıklılıkları...

Read more

FULL PORSELEN JACKET

FULL PORSELEN JACKET

PORSELEN JACKET KRONLAR  ( metal desteksiz full porselen kuronlar ) Full porselen jacket kronları diğer estetik uygulamalardan ayıran en önemli özellik , içlerinde porselene dayanak teşkil etmesi için metal yada zirkonyum gibi...

Read more

BİLGİSAYAR DESTEKLİ UYGULAMALAR

BİLGİSAYAR DESTEKLİ UYGULAMALAR

  ZİRKONYUM Diş Hekimliği uygulamalarında da uygulama alanı bulan bilgisayar destekli freze makinaları sayesinde artık optik okuyucular ile okunan modellere göre zirkonyum bloklardan estetik ve sağlam kronlar yapılabiliyor. Basamaklı diş kesimine yüksek hassasiyet...

Read more

ZİRKONYUM DİŞ

ZİRKONYUM DİŞ

ZİRKONYUM  DİŞ  Estetik diş hekimliği tedavilerinde, dişlerin formlarını ve rengini istediğimiz şekilde düzenleyebilmek için bazı protetik tedavilere ihtiyaç duyulur. Bunlar arasında zirkonyum diş ve empress gibi uygulamalar sayesinde estetik beklentileri karşılamak...

Read more

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ Diş hekimliğinde estetiği ilgilendiren tüm tedaviler, Zirkonyum, Lamina porselen, Porselen köprüler, Diş beyazlatma. Gülüş tasarımı Bilgisayar destekli diş hekimliği uygulamaları Laminate Zirkonyum Full porselen jacket Empress , Porselen dolgu, Işınlı dolgu İmplant, Dişeti estetiği  Porselen köprü,...

Read more

İMPLANT DİŞ

İMPLANT DİŞ

İMPLANT DİŞ İmplant Diş : Eksik bir dişin boşluğunu tedavi etmek için en uygun seçenek çoğu zaman buraya bir implant yerleştirmektir. Uygulanan implant diş destek olarak kullanılır ve üzerine porselen kaplama...

Read more

İMPLANT

İMPLANT

İMPLANT Tam dişsiz ağızlarda implant tedavisi Her hastaya uygulanabilirmi İşimden kaç gün izin almam gerekir Ağrı duyarmıyım  Ekonomik implant planlaması  Her eksik diş için bir implantmı gerekir. İmplant diş hakkında merak ettikleriniz İmplant fiyatları pahalıımıdır Şeker hastalarına implant yapılırm? Sigara içenlerde...

Read more

404

ARADIĞINIZ SAYFAYI BULMAK İÇİN Ziyaretinize Anasayfadaki kategorilerden seçerek ya da arama kutususuna aradığınız kelimeyi yazarak devam edebilirsiniz.

Read more

Zirkonyum  Diş  |  Diş İmplantı   |     Ortodonti   |    Diş Beyazlatma   |    Diş Teli    |    Porselen Diş  |    Bonding

İstanbul ümraniye adresindeki diş hekimi muayenehanesinde ; Diş implantı, porselen kaplama ve kronlar, diş beyazlatma, zirkonyum diş, lamine diş, Kanal tedavisi gibi tüm tedaviler uygulanmaktadır. Ataşehir, Üsküdar, kadıköy, çekmeköyden gelmek için